۱. چرا میخواهید برنامه نویسی کنید، انگیزه‌ی واقعی خود را کشف کنید

چه چیزی می خواهید بسازید؟
آیا هدف شما از یادگیری، صرفا یافتن شغل بهتری است؟
دلیل خود را اینجا بیان کنید…هر دلیلی قابل قبول است، فقط انگیزه‌ی خود را مشخص کنید تا دقیقا بدانید برای چه زمان و پول خود را برای یاد گرفتن یک مهارت جدید، سرمایه گذاری می‌کنید.

۲. برنامه زمانی خود را مشخص کنید، چقدر زمان می توانید به برنامه نویسی اختصاص دهید

پیشنهاد می‌کنم ابتدا با برنامه ریزی ساعت در ماه شروع کنید و سپس به ساعت در هفته تبدیل کنید.
مشخص کردن تعداد ساعت ثابت برای هر روز، برای کسانی که برنامه کاری ثابتی ندارند، کاربردی نیست، چرا که بعضی از روز ها تراکم کارها بیشتر از روزهای دیگر است و بعضی از روز ها را میخواهیم به جای کد نویسی صرفا به کار کردن و استراحت بپردازیم. اما اگر  تعداد ساعت مشخصی را برای هر هفته اختصاص دهیم، به راحتی می توان در طی چندین روز به هدف زمانی خود رسید.

۳. بلند مدت فکر کنید

مردم معمولا آنچه که می‌توانند در یک روز انجام دهند را بیش از حد در نظر می‌گیرند، اما همه‌ی آنها، کارهایی را که میتوانند در طی یک سال انجام دهند، دست کم می گیرند.
برای خود هدف سالانه و همچنین یک چشم انداز پنج ساله مشخص کنید.
با این مهارت و تجربه ی جدید برنامه نویسی، خود را در پنج سال آینده چگونه میبینید؟

۴. بودجه ای را برای این کار تعیین کنید

مشخص کنید که چه مقدار می‌خواهید برای یادگیری این مهارت سرمایه کنید، حتی اگر نمیخواهید هیچ سرمایه‌ای به این کار اختصاص دهید.
سرمایه گذاری، مقدار زمانی که میخواهید به یادگیری اختصاص دهید را نیز شامل می‌شود. چرا که زمانی را که برای یادگیری اختصاص می‌دهید ، نمی‌توانید برای کار کردن و بدست آوردن پول صرف کنید. بنابرین توجه کنید که چه مقدار زمان را صرف یادگیری خواهید کرد چرا که زمانی که اختصاص می دهید همان هزینه ای است که سرمایه  گذاری می کنید.
این دیدگاه باعث کاهش اتلاف وقت و از دست دادن تمرکز می‌شود چرا که شما از اینکه چقدر زمان شما با ارزش است آگاه خواهید بود.

۵. یک مربی/دوست/حامی برای خود پیدا کنید

اگر می‌توانید به دنبال دوستی باشید که به عنوان یک توسعه دهنده فعالیت می‌کند، کسی که بتواند شما را هنگامی که در کد نویسی به مشکل برخوردید، کمک کند حتی اگر تنها یک بار در هفته بتوانید ملاقات کنید.
در صورتی که شما به چنین اشخاصی برای کمک گرفتن، دسترسی ندارید، همواره می توانید از گوگل کمک بگیرید. هر زمان که به مشکلی برخورد کردید به سادگی سوال کد نویسی خود را در گوگل جستجو کنید و گوگل مستقیما شما را به اجتماعاتی که که میتوانید جواب سوال خود را بیابید هدایت خواهد کرد. (مثال: Stackoverflow, w3schools, thesitewizard, echoecho, computerhope , …)

و در نهایت یادگیری کد نویسی را شروع کنید.

موارد فوق نکاتی هستند که باید همواره در طی مسیر کد نویسی به خود یادآوری کنید تا زمانی که مشغله زیادی دارید و خسته هستید، خود را ملزم به ادامه‌ی یادگیری و کد نویسی بدانید و ادامه دهید.

منبع: مجید آنلاین

درباره نویسنده

سامان

فارغ التحصیل کارشناسی نرم افزار، علاقه مند به برنامه نویسی، طراحی وب، تکنولوژی های نوین، یادگیری و فیلم

مشاهده تمام مقالات