آیا از مزیت های میزبانی تصاویر خود در زیر دامنه ( Sub Domain ) دامین خود می دانید ؟ آیا می دانستید که زنفورو به شما اجازه بارگذاری آواتارها ، فایل های استاتک از قبیل جاوا اسکریپت و همچنین فایل های ضمیمه از ساب دامین را به شما می دهد ؟ در این مطلب از یک برنامه نویس با هم سعی می کنیم تصاویر سایت زنفوروی خود را به زیر دامنه ای از سایت خود انتقال دهیم و با این کار قدم بزرگی در افزایش سرعت بارگذاری و نمایش محتوای سایت خود برداریم. همانطور که می دانید سرعت بارگذاری صفحات نیز یکی از موارد برای محاسبه رتبه صفحات توسط موتورهای جستجوگر است پس همچنین با این کار به بهینه سازی سایت خود برای موتورهای جستجوگر و به طور کل SEO داخلی سایت خود نیز کمکی کرده ایم.

چرا باید تصویر های سایت خود را به زیر دامنه انتقال دهم ؟

حتماً در هنگامی که با مرورگر خود به بسیاری از سایت های بزرگ می روید در نوار وضعیت مرورگر خود مشاهده کرده اید که تصاویر از یک زیر دامنه از آن سایت در حال بارگذاری هستند ( مثلاً http://data.70ia.ir) اما اگر دلیل این گونه طراحی را بخواهید بدانید در صفحات وب باید یگوییم که در هنگامی که مرورگر شما در حال بارگذاری یک تصویر از یک دامنه است می تواند تصویر دیگری را از یک زیر دامنه از سایت مورد نظر و یا یک دامین دیگر به صورت همزمان ( موازی ) بارگذاری کند. حال فکر کنید در هنگامی که مرورگر در حال بارگذاری تصویر لوگو سایت شما است تصاویر مطالب شما را نیز بارگذاری کند. مطمئناً شما هم دلیل این گونه طراحی را متوجه شده اید. بله سرعت بیشتر در بارگذاری صفحات با استفاده از این ترفند دلیل اینگونه طراحی ها است.

زنفورو توانایی استفاده و مدیریت فایل های ضمیمه و آواتارها از یک دامین دیگر را ندارد اما شما می توانید با خواندن این آموزش چگونگی استفاده از زیر دامنه ها برای میزبانی تصاویر سایت خود را یاد بگیرید و سرعت بارگذاری و نمایش صفحات سایت خود را که با این سیستم انجمن ساز ایجاد کرده اید افزایش دهید.

چگونه تصاویر سایت خود را از یک زیر دامنه انتقال بارگذاری کنم ؟

برای اینکه تمامی تصاویری که قبلاً در نوشته های خود آن ها را ضمیمه کرده اید و همچنین تصاویری که در آینده می خواهید در نوشته های خود در زنفورو آپلود کنید و همچنین فایل های استاتیک همچون آواتار کاربران و فایل های JS و CSS از یک زیر دامنه از سایت شما بارگذاری شوند کافی است مراحل زیر را انجام دهید.

  1. ساخت زیر دامنه : برای ساخت یک زیر دامنه جدید بسته به نرم افزاری که برای مدیریت هاست خود استفاده می کنید مراحل متفاوتی وجود دارد اما به طور کلی روال کار به این صورت است که به کنترل پنل هاست خود وارد می شوید و در قسمت Sub domains یک زیر دامنه جدید به همراه شاخه ای که سایت اصلی در آن نصب شده است و به آن اشاره می کند را باید اضافه کنید.
  2. تغییر محل بارگذاری تصاویر و فایل ها : سپس به مسیر library/config.php رفته و فایل فایل config.php را به وسیله ادیتور نرم افزار هاست باز کرده و کدهای زیر را به آن اضافه میکنیم. خط اول تمامی اطلاعاتی که در پوشه data قرار میگریند از جمله آواتارها و فایل های ضمیمه را از زیر دامنه بارگذاری میکند، خط دوم کد هم فایل های جاوا اسکریپت موجود در پوشه JS را از طریق زیر دامنه بارگذاری میکند.
$config['externalDataUrl'] = 'http://data.70ia.ir/data';
$config['javaScriptUrl'] = 'http://data.70ia.ir/js';

با انجام مرحله به مرحله عملیاتی که در بالا گفته شد می توانید به راحتی سرعت سایت زنفوروی خود را افزایش دهید و به صفحات سایت خود ظاهری حرفه ای تر ببخشید.

درباره نویسنده

سامان

فارغ التحصیل کارشناسی نرم افزار، علاقه مند به برنامه نویسی، طراحی وب، تکنولوژی های نوین، یادگیری و فیلم

مشاهده تمام مقالات