تگ ها ( tags ) اجزا تشکیل دهنده عناصر یا elements های اچتمل هستند و در این فصل با عناصر و تگ های پایه و مهم:

<hr> , <br> , <h1> …. <h6> , <!– comment –> , <p>

آشنا خواهید شد . یکی از بهترین روش های یادگیری تگ های HTML دیدن مثالها و تغییر آنها میباشد و با کمک ادیتور اختصاصی ما و با استفاده از امکانات فارسی نویسی آن به صورت آنلاین میتوانید به مطالعه و یادگیری مثالها پرداخته، کدهای اچتمل را تغییر داده و با کلیک روی دکمه “نمایش نتایج” به مشاهده نتایج بپردازید.


سر تیترها (Headings)

سر تیترها با کمک تگ های < h1> تا < h6> تعیین میشوند. < h1> معرف بزرگترین سر تیتر و < h6> معرف کوچکترین سر تیتر است. مرورگر به هنگام نمایش یک سر تیتر بصورت اتوماتیک یک سطر خالی قبل و بعد از هر سر تیتر اضافه خواهد کرد.

<h1>This is a heading</h1>
<h2>This is a heading</h2>
<h3>This is a heading</h3>
<h4>This is a heading</h4>
<h5>This is a heading</h5>
<h6>This is a heading</h6>

پاراگرافها (Paragraphs)

پاراگرافها با کمک تگ < p> معرفی میشوند.مرورگر به هنگام نمایش یک پاراگراف بصورت اتوماتیک یک سطر خالی قبل و بعد از آن اضافه خواهد کرد.

<p>This is a paragraph</p>
<p>This is another paragraph</p>

سطر جدید (Line Breaks)

برای رفتن سر سطر جدید از تگ < br> استفاده میشود.در اینحالت یک پاراگراف جدید ایجاد نمیشود. تگ < br> از نوع تگ های خالی بوده و دارای تگ انتهائی (مثلا < br/> ) نمیباشد.

<p>This <br> is a para<br>graph with line breaks</p>

کامنت ها در اچتمل (Comments)برای نوشتن شرح و توضیحات در مورد کدهای اچتمل باید از تگ خاصی استفاده کنید. برای اینکار باید متن و شرحتان را درون علائم <– و –!> قرار دهید. مرور تگ های comment را در نظر نگرفته و محتوی آنها را نمایش نخواهد داد و فقط شرح و توضیحات برای برنامه نویس و دیگر افرادی که احتمالا در آینده با کد اچتمل کار خواهند کرد مفید خواهد بود. (به محل نویسه “!” توجه کنید! فقط یکی و آنهم در ابتدا)

چند نکته کاربردی: توجه داشته باشید که بدلیل وجود مرورگرهای متفاوت (اکسپلورر، نت اسکیپ، ..) و به دلیل تفاوت دقت نمایش صفحه نمایش کامپیوترها، صفحات اچتمل با اندکی تفاوت در حالتهای مختلف نمایش داده میشوند و همیشه سعی کنید که صفحاتتان را نه تنها با اکسپلورر که معروفترین مرورگر است بلکه با نت اسکیپ و حتی مرورگرهای کامپیوترهای مکینتاش چک کرده و همچنین در دقت های نمایش ۸۰۰×۶۰۰ و ۱۰۲۴X768 آن را امتحان کنید.

از نظر فاصله و سطر بندی، متنی که در صفحه ادیتورتان تایپ میکنید با چیزی که مرورگر نمایش خواهد داد متفاوت خواهد بود.همیشه به یاد داشته باشید که فاصله های اضافی (space) و خطهای خالی متن در صفحه ادیتور توسط مرورگر در نظر گرفته نشده و نمایش داده نخواهد شد.

برای نمایش بیش از یک فاصله خالی باید از نویسها یا ترکیب کاراکتری خاصی (None Breaking Space) استفاده کنید. در بخش ( Entities ) نهادها به این مطلب بیشتر پرداخته خواهد شد.

فاصله های اضافی بین کلمات در یک متن اچتمل توسط مرورگرها دیده نخواهد شد و در نمایش همیشه تبدیل به یک فاصله (space) خواهد شد. در ضمن یک خط خالی در متن ادیتور بصورت یک فاصله یا space نمایش داده خواهد شد.

برای ایجاد یک سطر جدید هیچگاه از یک تگ < p> خالی استفاده نکنید و به جای آن از تگ < br> استفاده کنید.

مرورگرها به هنگام نمایش بعضی عناصر بصورت اتوماتیک یک سطر خالی قبل و بعد از آن عنصر نمایش خواهند داد. برای نمونه این گروه از عنصرها میتوان از پاراگراف (< p>) و سرتیترها () نام برد.

تگ < hr> یا Horizontal Roler سبب نمایش یک خط افقی خواهد شد و در واقع بخش های مختلف مطالب این صفحات با کمک این تگ از هم جدا شده اند.

تگهای اصلی

در جدول زیر عناصر معرفی شده در این فصل به همراه لینکهای مربوطه جهت مطالعه بیشتر آورده شده است. توجه داشته باشید که برای هر عنصر فهرستی از شناسه ها یا Attributes موجود است و همچنین به شناسه های کنارگذاشته شده (Deprecated) در نسخه های آینده اچتمل توجه داشته باشید و سعی کنید که از آنها استفاده نکنید.

Start TagPurposeکاربرد
1x1
<html>Defines a html documentنشان شروع متن اچتمل
1x1
<body>Defines the document’s bodyتعیین بدنه و قسمت اصلی صفحه اچتمل
1x1
<h1>-<h6>Defines heading 1 to heading 6تعریف سر تیترهای h1 تا h6
1x1
<p>Defines a paragraphتعریف پاراگراف
1x1
<br>Inserts a single line breakرفتن سر خط جدید
1x1
<hr>Defines a horizontal ruleنمایش خط افقی
1x1
<!–>Defines a comment in the HTML source codeنوشتن شرح و comment
1x1

درباره نویسنده

سامان

فارغ التحصیل کارشناسی نرم افزار، علاقه مند به برنامه نویسی، طراحی وب، تکنولوژی های نوین، یادگیری و فیلم

مشاهده تمام مقالات