سی شارپ (C#) زبان برنامه نویسی نوینی است که توسط شرکت مایکروسافت در ابتدای هزارهجدید میلادی، معرفی شد. این زبان از نظر نحو (Syntax) بسیار شبیه زبانهای برنامه نویسی C و C++ و جاوا (Java) است و البتهبعد از همه آنها طراحی شده است. بنابراین بسیاری از ویژگی‌های مفید اینزبان‌ها را حفظ و تقویت کرده و سعی شده است تا ویژگی‌های منفی آن‌ها را حذف کند.

Logo1

واقعیت این‌ است که هرچه توانائی‌های یک زبان برنامه نویسیبیشتر باشد، پیچیدگی‌های آن زبان نیز بیشتر می شود. به همین دلیل نیز میتوان از زبان C++ به عنوان تواناترین و در عین حالپیشرفته ترین زبان برنامه نویسی یاد کرد. در دهه ۷۰ میلادی زبان C عرضه شد. بعد از موفقیت فراوان این زبان و با کسب تجربیات فراوان از نقاط ضعف وقدرت این زبان، در دهه ۸۰ میلادی زبان C++ عرضه شد. به دلیل ویژگیهای فراوان C++، به سرعت گسترده شد و هم اکنون بسیاری از برنامه‌هایی که ما استفاده می‌کنیم توسط این زبان نوشته شده است. مهم‌ترین ویژگی زبانC++ نسبت به زبان C پشتیبانی این زبان از برنامه نویسی شی‌گرا است. اما واقعیت این است که زبان C++ بسیار پیچیده است و این امر علاوه بر اینکه تولید برنامه را فرآیندی سختمی کند، آموزش این زبان را نیز بسیار مشکل می کند. برای حذف ویژگی‌های زبان C++ و تقویت نکات قوت آن، در سال ۱۹۹۵ میلادی زبانجاوا (Java) به دنیای برنامه نویسی ارائه شد. البته در زبان جاوا سعی شدهاست روشهای بهتر و راحتتری برای ویژگیهای حذف شده پیشنهاد گردد. پس از آندر سال ۲۰۰۱ شرکت مایکروسافت نیز با ارائه زبان C#، زبان ساده و در عین حال قدرتمندی را ارائه داد. yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

چارچوب دات نت یا Microsoft.NET Framework چیست؟

بسیاری از برنامه نویسان ممکن است این سئوال را در ذهن داشته باشند که عبارت Microsoft .NET Framework به چه چیزی اطلاق می شود و نیز اینکه «تفاوت Visual C# .NET با Microsoft.NET Framework چیست؟» به طور خلاصه می توان گفت «Microsoft .NET Framework مجموعه از کلاسها وتوابع مورد نیاز برای برنامه نویسی است، اما C# یا Visual C# مجموعه دستورهای زبان برنامه نویسی است”. شما می توانید تمامی توابعی کهدر Microsoft .NET Framework وجود دارند، را خود نیز بنویسید. این به آنمعنی است که Microsoft .NET Framework تنها برای کمک به برنامه نویسانطراحی و نوشته شده است. البته تعریف فوق کامل نیست اما برای شروع کار، میتواند پاسخی به پرسشهای شما باشد.

زبان برنامه نویسی چیست؟

زبان برنامه نویسی دقیقا مانند زبانهای انسانی تعریف می شود. به عنوان مثالزبان فارسی، مجموعه قواعدی است که عده ای در جهان برای برقراری ارتباط بینخود از آن استفاده می کنند. به عنوان مثال یکی از این قواعد، وجود شش شخصدر زبان فارسی است به نام‌های اول شخص مفرد، دوم شخص مفرد، سوم شخص مفرد وبه همین ترتیب اول شخص جمع، دوم شخص جمع و سوم شخص جمع وجود دارد. به همینترتیب می توان قواعد زیادی را نام برد.زبان های برنامه نویسی نیز دقیقاً بههمین مفهوم منتهی برای ارتباط بین انسان و ماشین هستند. بسته به گسترهسیستمهای کامپیوتری، زبانهای گوناگونی نیز وجود دارد. بعضی از زبانها، فقطجهت استفاده در برنامه نویسی برای وب و اینترنت استفاده می شود، برخی دیگرفقط توسط سیستمهای خاص مثل دستگاههای CNC قابل استفاده هستند و البتهبسیاری از زبانها، در گستره زیادی استفاده می شوند.

فرآیند برنامه نویسی سی شارپ (C#) چگونه است؟

بسته به نوع زبانی که انتخاب می کنید، فرآیند برنامه نویسی نیز متفاوت است. برای زبان C#، این فرآیند به صورت زیر است:

ابتداشما مشخص می کنید چه نوع برنامه ای می خواهید طراحی کنید. انواع برنامههایی که می توانید طراحی کنید بسیار زیاد است. به عنوان نمونه شما میتوانید «برنامه ویندوز»، «برنامه وب»، «وب سایت»، «برنامه کنسول»،«کتابخانه کد» (Code Library) و .. ایجاد کنید. پس از انتخاب نوع پروژه،باید Visual Studio را باز کرده و نوع پروژه مورد نظر را انتخاب کنید.

سپس،کد برنامه مورد نظر خود را بنویسید. صد البته هر برنامه دارای کدی متفاوتبا دیگر برنامه ها است. حتی هر برنامه را می توان با چندین نوع کد نوشت. البته شما در تهیه هر برنامه می توانید از کدهایی که سابقاً نوشته نیز درشرایط خاصی استفاده کنید.

در مرحله بعدی، باید برنامه خود را کامپایل کنید. عمل کامپایل، به معنی ترجمه زبان مشترکبین انسان و کامپیوتر به زبان قابل فهم توسط کامپیوتر است. در این مرحله،چنانچه برنامه نوشته شده توسط شما دارای خطای نگارشی باشد، به اطلاع شمارسانده خواهد شد و فرآیند کامپایل متوقف می شود

البته در حین تولید برنامه، شما لازم است تا برنامه را در حین اجرا نیز بررسیکنید به این عمل اصطلاحاً دیباگ«Debug» گفته می شود. البته ترجمه تحتالفظی این عبارت “پشه گیری” است که خود دارای داستان جداگانه است! در حینتولید یک برنامه بارها و بارها، فرآیند ۳ و ۴ اجرا می شود. هر زمان کهبرنامه شما به حدی از کیفیت رسیده باشد که بتواند هدف غایی خود را برآوردهسازد، وارد مرحله بعد (مرحله ۵) خواهید شد.

تستو ارزیابی صحت برنامه. بعد از اینکه برنامه به مراحل نهایی نزدیک شد وتوانست تایید برنامه نویسان را اخذ کند (که البته الزامی به تعهد به بی نقصبودن برنامه تولید شده نیست) مدیران تست و بررسی، برنامه را در شرایطمختلف و با استفاده از اطلاعات زیادی که ممکن است حتی اشتباه نیز باشند،بررسی کرده و در صورت بروز خطا، مورد را جهت رفع به برنامه نویسان ارجاع میدهند. توصیه می شود که برنامه نویس، ارزیاب نباشد. چراکه برنامه نویس بهصورت ناخودآگاه ممکن است مواردی را فراموش کند و در نتیجه برنامه کاملاًقابل اعتماد نباشد.

برنامه های C# چگونه اجرا می شوند؟

برنامه‌هایی که شما با زبان C# می‌نویسید، دو نوع خروجی دارند: یا نهایتاً منجر به تولید فایلهایی از نوع dll می‌شوند (که بعداً توسط دیگر برنامه ها استفاده می‌شوند) و یا این که شما با تنظیمات خاصی، برنامه های اجرایی با پسوندexe را تولید می‌کنید. برنامه های اجرایی یا Exe به تنهایی و بدون نیاز به برنامه دیگری می‌تواننداجرا شده و کارهای مورد نیاز را انجام دهند.

درباره نویسنده

سامان

فارغ التحصیل کارشناسی نرم افزار، علاقه مند به برنامه نویسی، طراحی وب، تکنولوژی های نوین، یادگیری و فیلم

مشاهده تمام مقالات